Close button
The Guardian
Email YouTube Facebook Instagram Twitter WhatsApp
Everything you need to live well
x

2020 BAFTA Awards Sam Mendes’ “1917” Dominates With 7 Awards

The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) held on Sunday night at the Royal Albert Hall recording epic wins even though it had earlier stoked controversy for the lack of diversity among the nominees.
Making the night a memorable one was Sam Mendes' WWI epic 1917 which dominated with seven awards which added to its growing haul of honors in the U.S., including for best film, director and cinematography.

Elsewhere, Joker came away with three wins, including a best actor nod for Joaquin Phoenix and the British Academy's inaugural casting award; Renee Zellweger earned best actress honors (with presenter Hugh Grant congratulating his former Bridget Jones's Diary co-star with "Well done, Jones"); Brad Pitt was tapped as best supporting actor for Once Upon a Time in Hollywood, and Laura Dern was named best supporting actress for Marriage Story.

See the complete list of winners follows below.

Best Film

"1917" *WINNER
"The Irishman"
"Joker"
"Once Upon a Time... in Hollywood"
"Parasite"
Outstanding British Film
"1917"
"Bait"
"For Sama"
"Rocketman"
"Sorry We Missed You"
"The Two Popes"

Best Director

Sam Mendes ("1917") *WINNER
Martin Scorsese ("The Irishman")
Todd Phillips ("Joker")
Quentin Tarantino ("Once Upon a Time... in Hollywood")
Bong Joon-ho ("Parasite")

Scenes from 1917 | Photo: Janks Reviews

Leading Actress

Jessie Buckley ("Wild Rose")
Scarlett Johansson ("Marriage Story")
Saoirse Ronan ("Little Women")
Charlize Theron ("Bombshell")
Renée Zellweger ("Judy") *WINNER

Leading Actor

Leonardo DiCaprio ("Once Upon a Time... in Hollywood")
Joaquin Phoenix ("Joker") *WINNER
Adam Driver ("Marriage Story")
Taron Egerton ("Rocketman")
Jonathan Pryce ("The Two Popes")

Supporting Actor

Tom Hanks ("A Beautiful Day In The Neighborhood")
Anthony Hopkins ("The Two Popes")
Al Pacino ("The Irishman")
Joe Pesci ("The Irishman")
Brad Pitt ("Once Upon A Time... in Hollywood") *WINNER

Supporting Actress

Laura Dern ("Marriage Story") *WINNER
Scarlett Johansson ("Jojo Rabbit")
Florence Pugh ("Little Women")
Margot Robbie ("Bombshell")
Margot Robbie ("Once Upon a Time... in Hollywood")

Adapted Screenplay

Steven Zaillian ("The Irishman")
Taika Waititi ("Jojo Rabbit") *WINNER
Todd Phillips, Scott Silver ("Joker")
Greta Gerwig ("Little Women")
Anthony McCarten ("The Two Popes")

Original Screenplay

Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman ("Booksmart")
Rian Johnson ("Knives Out")
Noah Baumbach ("Marriage Story")
Quentin Tarantino ("Once Upon a Time... in Hollywood")
Han Jin Won, Bong Joon-ho ("Parasite") *WINNER

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite ("Bait") *WINNER
Waad al-Kateab, Edward Watts ("For Sama")
Alex Holmes ("Maiden")
Harry Wootliff ("Only You")
Álvaro Delgado-Aparicio ("Retablo")

Original Score

Thomas Newman ("1917")
Michael Giacchino ("Jojo Rabbit")
Hildur Guđnadóttir ("Joker") *WINNER
Alexandre Desplat ("Little Women")
John Williams ("Star Wars: The Rise of Skywalker")

Cinematography

Roger Deakins ("1917") *WINNER
Rodrigo Prieto ("The Irishman")
Lawrence Sher ("Joker")
Phedon Papamichael ("Le Mans '66")
Jarin Blaschke ("The Lighthouse")
x

EE Rising Star Award

Awkwafina
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Jack Lowden
Micheal Ward *WINNER

Film Not In The English Language

Lulu Wang, Daniele Melia ("The Farewell")
Waad al-Kateab, Edward Watts ("For Sama")
Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar ("Pain and Glory")
Bong Joon-ho ("Parasite") *WINNER
Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur ("Portrait of a Lady On Fire")

Documentary

Steven Bognar, Julia Reichert ("American Factory")
Todd Douglas Miller ("Apollo 11")
Asif Kapadia ("Diego Maradona")
Waad al-Kateab, Edward Watts ("For Sama") *WINNER
Karim Amer, Jehane Noujaim ("The Great Hack")

Animated Film

Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho ("Frozen 2")
Sergio Pablos, Jinko Gotoh ("Klaus") *WINNER
Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley ("A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon")
Josh Cooley, Mark Nielsen ("Toy Story 4")

Casting

Shayna Markowitz ("Joker") *WINNER
Douglas Aibel, Francine Maisler ("Marriage Story")
Victoria Thomas ("Once Upon a Time... in Hollywood")
Sarah Crowe ("The Personal History of David Copperfield")
Nina Gold ("The Two Popes")

Editing

Thelma Schoonmaker ("The Irishman")
Tom Eagles ("Jojo Rabbit")
Jeff Groth ("Joker")
Andrew Buckland, Michael McCusker ("Le Mans '66") *WINNER
Fred Raskin ("Once Upon a Time... in Hollywood")

Production Design

Dennis Gassner, Lee Sandales ("1917") *WINNER
Bob Shaw, Regina Graves ("The Irishman")
Ra Vincent, Nora Sopková ("Jojo Rabbit")
Mark Friedberg, Kris Moran ("Joker")
Barbara Ling, Nancy Haigh ("Once Upon a Time... in Hollywood")

Costume Design

Christopher Peterson, Sandy Powell ("The Irishman")
Mayes C. Rubeo ("Jojo Rabbit")
Jany Temime ("Judy")
Jacqueline Durran ("Little Women") *WINNER
Arianne Phillips ("Once Upon a Time... in Hollywood")

Makeup and Hair

Naomi Donne ("1917")
Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan ("Bombshell") *WINNER
Kay Georgiou, Nicki Ledermann ("Joker")
Jeremy Woodhead ("Judy")
Lizzie Yianni Georgiou ("Rocketman")
Sound
Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson ("1917") *WINNER
Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic ("Joker")
David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester ("Le Mans '66")
Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan ("Rocketman")
David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood ("Star Wars: The Rise of Skywalker")

Special Visual Effects

Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy ("1917") *WINNER
Dan Deleeuw, Dan Sudick ("Avengers: Endgame")
Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman ("The Irishman")
Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez ("The Lion King")
Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy ("Star Wars: The Rise of Skywalker")

British Short Animation

Maryam Mohajer ("Grandad Was a Romantic") *WINNER
Kathrin Steinbacher ("In Her Boots")
Naaman Azhari, Lilia Laurel ("The Magic Boat")

British Short Film

Myriam Raja, Nathanael Baring ("Azaar")
Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill ("Goldfish")
Sasha Rainbow, Rosalind Croad ("Kamali")
Carol Dysinger, Elena Andreicheva ("Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl") *WINNER
Lena Headey, Anthony Fitzgerald ("The Trap")
Receive News Alerts on Whatsapp: +2348136370421

Related