Close button
The Guardian
Email YouTube Facebook Instagram Twitter WhatsApp
Everything you need to live well
x

See The Full List Of AMAA Nominees

The African Movies Academy Awards (AMAA) 2018 nomination list is out.

Check out the full list:

EFERE OZAKO award for Best Short Film

  • Dem Dem – Senegal/Belgium
  • Zenith – Cameroun/USA
  • It Rains on Ouga – Burkina Faso
  • In Shadows – Kenya
  • Coat of Harm – Nigeria
  • Tikitat Soulima – Morocco
  • Nice, Very Nice – Algeria
  • Visions (Shaitan, Buruja, Brood) – Nigeria
  • Fallou – Senegal
  • Still Water Runs Deep – Nigeria/USA

Award for Best Animation

  • Group Photo – Nigeria
  • Belly Flop – South Africa
  • Untitled – Ghana
  • Crush– Nigeria

Award for Best Documentary

  • Bigger Than Africa – Nigeria/USA
  • Winnie – South Africa
  • Boxing Libreville – Gabon
  • Silas – South Africa/Kenya
  • When Babies Don’t Come – South Africa
  • Uncertain Future – Burundi
  • We Came In Sprint Carts – South Africa

OUSMANE SEMBENE Award for Best Film in an African Language

  • Mansoor – Nigeria
  • Five Fingers For Marseilles – South Africa
  • Icheke Oku – Nigeria
  • Agwaetiti Obiuto – Nigeria
  • Nyasaland – Malawi
  • Tunu – Tanzania

MICHAEL ANYIAM OSIGWE Award for Best Film by an African living abroad

  • Minister – Nigeria/Italy
  • Alexandra – Nigeria/USA
  • Low Lifes And High Hopes – Nigeria/Austria

Award for Best Diaspora Short

  • Torments of Love (Guadeloupe)
  • Baby Steps (USA)
  • Intercept (USA)

Award for Best Diaspora Documentary

  • Evolutionary Blues (USA)
  • Barrows: Freedom Fighter (Barbados)
  • Sammy Davis Jr. – I’ve Got To Be Me (USA)

Award for Best Diaspora Narrative Feature

  • Angelica (Puerto Rico)
  • Love Jacked (Canada)
  • Charlie: La Vie Magnifique Charlie (USA)

Award for Achievement in Production Design

  • Kada River
  • Five Fingers For Marseille
  • Tatu
  • In My Country
  • Cross Roads
x

Achievement in Costume Design

  • Icheke Oku
  • Cross Roads
  • Esohe
  • Five Fingers For Marseille
  • Isoken

Award For Achievement In Make-Up

  • Siembamba
  • Icheke Oku
  • Five Fingers For Marseille
  • Esohe
  • The Road To Sunshine

Award For Achievement In SoundTrack

  • The Road To Sunshine
  • Tatu
  • Hotel Called Memory
  • Isoken
  • Siembamba

Award For Achievement In Visual Effect

  • Siembamba
  • Icheke Oku
  • Lucky Specials
  • Esohe
  • Kada River

Award For Achievement In Sound

  • The Lost Café
  • The Road To Sunshine
  • Hotel Called Memory
  • Pop Lock ‘N’ Roll
  • Sidechic Gang

Award For Achievement In Cinematography

  • The Road To Sunshine
  • Five Fingers For Marseille
  • The Lost Café
  • The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Siembamba

Award For Achievement In Editing

  • Hotel Called Memory
  • Pop Lock ‘N’ Roll
  • Lucky Specials
  • The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Siembamba

Award For Achievement In Screenplay

  • The Women
  • Potato Potahto
  • Ojukokoro
  • Five Fingers For Marseille
  • Hakkunde
  • The Lost Café

Ayiam Osigwe Foundation Award For Best Nigerian Film

  • Cross Roads
  • In My Country
  • Isoken
  • Hotel Called Memory
  • Ojukokoro
  • Lost Café
  • Icheke Oku

Award For Best Young/Promising Actor

  • Patrick Dibuah – Banana Island Ghost
  • Austin Enabulele – In My Country
  • Cindy Sanyu – Bella
  • Anine Lansari – The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Maurice Paige – Pop Lock ‘N’ Roll
  • Nichole Ozioma Banna – Icheke Oku
  • Zainab Balogun – Sylva

Tony Elumelu Award For Best Comedy

  • Sidechic Gang – Ghana
  • Banana Island Ghost – Nigeria
  • The Adventures Of Supermama – South Africa
  • Koko: The Box TV – Nigeria

Award For Best Actor In A Supporting Role

  • Seun Ajayi – Ojukokoro
  • Lionel Newton – Pop Lock ‘N’ Roll
  • Akah Nani – Banana Island Ghost
  • Richard Lukunku – Lucky Specials
  • Gideon Okeke – Cross Roads

Award For Best Actress In A Supporting Role

  • Sika Osei – In Line
  • Sivenathi Mabuya – Lucky Specials
  • Rahama Sadau – Hakkunde
  • Toyin Abraham- Esohe
  • Joke Silva – Potato Potahto

Award For Best Actor In A Leading Role

  • Vuyo Dabula – Five Fingers For Marseille
  • Richard Mofe Damijo – Cross Roads
  • Sam Dede – In My Country
  • Sani Bouajla – The Blessed Vost
  • OC Ukeje – Potato Potahto
  • Chris Attoh – Esohe
  • Oros Mampofu – Lucky Specials
  • Frank Donga – Hakkunde

Award For Best Actress In A Leading Role

  • Kate Henshaw- Roti
  • Reine Swart – Siembamba
  • Okawa Shaznay –In My Country
  • Dakore Egbuson – Isoken
  • Nana Ama McBrown, Lydia Forson and Sika Osei – Sidechic Gang
  • Mariam Phiri – The Road To Sunrise
  • Tunde Aladese – Lost Café
  • Joselyn Dumas – Potato Potahto

Award For Best First Feature Film By A Director

  • My Mothers Story –Flora Suya- Malawi
  • Ogwuetiti Obiuto – Onyeka Nwelue – Nigeria
  • Five Fingers for Marseilles– Michael Mathews- South Africa
  • Isoken – Jadesola Osiberu- Nigeria
  • 18 Hours – Njue Kevin – Kenya
  • Banana Island Ghost – BB Sasore- Nigeria
  • The Blessed Vost – Sefia Djama – Algeria

Award For Best Director

  • Frank Rajah Arase – In My Country
  • Safia Djama- The Blessed Vost
  • Oluseyi Siwoku – Cross Roads
  • Shemu Joyah- Road to Sunshine
  • Darrell Roodt- Siembamba
  • Akin Omotosho- Hotel Called Memory
  • Peter Kofi Sedufia – Sidechic Gang
  • Kenneth Gyang- The Lost Café

Award For Best Film

  • Isoken – Nigeria
  • Five Fingers For Marseilles – South Africa
  • In My Country – Nigeria
  • The Blessed Vost– Algeria
  • Cross Roads – Nigeria
  • Road to Sunshine – Malawi
  • Siembamba – South Africa
  • Hotel Called Memory – Nigeria
  • Sidechic Gang – Ghana
  • Lost Café – Kenneth Gyang
Receive News Alerts on Whatsapp: +2348136370421

Related